Steuben County New York
General Election
November 3rd 2015
Unofficial Results

Progress per Counting group
Election Day 85 of 85 100.00%

STATE SUPREME COURT JUSTICE 7th Judicial District

DISTRICT ATTORNEY (4 Year Term)

COUNTY CLERK (4 Year Term)

CORONER (4 Year Term)

COUNTY LEGISLATOR (1st District) (4 Year Term)

COUNTY LEGISLATOR (2nd District) (4 Year Term)

COUNTY LEGISLATOR (3rd District) (4 Year Term)

COUNTY LEGISLATOR (4th District) (4 Year Term)

COUNTY LEGISLATOR (6th District) (4 Year Term)

COUNTY LEGISLATOR (7th District) (4 Year Term)

COUNTY LEGISLATOR (8th District) (4 Year Term)

COUNTY LEGISLATOR (11th District) (4 Year Term)

COUNTY LEGISLATOR (13th District) (4 Year Term)

 


STATE SUPREME COURT JUSTICE 7th Judicial District (Vote for 4)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 11,904

Matthew D. Nafus (DEM, WOR) 2,393 6.74%
DEM 2,198 6.19%
WOR 195 0.55%
James J. Piampiano (REP, CON, IND, REF) 6,708 18.89%
REP 5,537 15.59%
CON 826 2.33%
IND 243 0.68%
REF 102 0.29%
Deborah A. Indivino (DEM) 1,935 5.45%
Judy Sinclair (REP, CON, WOR, IND, REF) 7,064 19.89%
REP 5,647 15.90%
CON 868 2.44%
WOR 204 0.57%
IND 230 0.65%
REF 115 0.32%
Ella Van Loon (DEM) 1,901 5.35%
Craig Doran (REP, CON, WOR, IND, REF) 6,786 19.11%
REP 5,464 15.38%
CON 851 2.40%
WOR 155 0.44%
IND 213 0.60%
REF 103 0.29%
JoAnne Leegant (DEM) 2,004 5.64%
Bill Taylor (REP, CON, WOR, IND, REF) 6,705 18.88%
REP 5,411 15.23%
CON 832 2.34%
WOR 170 0.48%
IND 203 0.57%
REF 89 0.25%
Write-in 22 0.06%

Total 35,518 100.00%

DISTRICT ATTORNEY (4 Year Term) (Vote for 1)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 11,904

Brooks T. Baker (REP, CON, IND) 8,980 99.55%
REP 7,273 80.62%
CON 1,077 11.94%
IND 630 6.98%
Write-in 41 0.45%

Total 9,021 100.00%

COUNTY CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 11,904

Judith M. Hunter (REP, CON) 8,998 99.73%
REP 7,621 84.47%
CON 1,377 15.26%
Write-in 24 0.27%

Total 9,022 100.00%

CORONER (4 Year Term) (Vote for 1)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 11,904

Stephen Copp, Sr. (REP) 8,574 99.78%
Write-in 19 0.22%

Total 8,593 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (1st District) (4 Year Term) (Vote for 1)

1: reported: 10 of 10 100.00%
Ballots: 472

Randolph J. Weaver (DEM) 305 99.35%
Write-in 2 0.65%

Total 307 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (2nd District) (4 Year Term) (Vote for 1)

2: reported: 8 of 8 100.00%
Ballots: 1,291

Steven Maio (DEM) 633 50.36%
Joseph M. Sempolinski (REP, CON, IND) 624 49.64%
REP 507 40.33%
CON 66 5.25%
IND 51 4.06%
Write-in 0 0.00%

Total 1,257 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (3rd District) (4 Year Term) (Vote for 1)

3: reported: 9 of 9 100.00%
Ballots: 792

Kelly H. Fitzpatrick (REP, CON) 701 99.43%
REP 597 84.68%
CON 104 14.75%
Write-in 4 0.57%

Total 705 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (4th District) (4 Year Term) (Vote for 1)

4: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 1,325

John V. Malter (DEM) 598 46.83%
W. Jack Zigenfus (REP, CON) 487 38.14%
REP 412 32.26%
CON 75 5.87%
Daniel (Tom) Johnson, Jr. (PRO) 191 14.96%
Write-in 1 0.08%

Total 1,277 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (6th District) (4 Year Term) (Vote for 1)

6: reported: 6 of 6 100.00%
Ballots: 784

Brian C. Schu (REP) 565 99.65%
Write-in 2 0.35%

Total 567 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (7th District) (4 Year Term) (Vote for 1)

7: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 939

Aaron Mullen (REP, CON) 775 99.49%
REP 674 86.52%
CON 101 12.97%
Write-in 4 0.51%

Total 779 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (8th District) (4 Year Term) (Vote for 1)

8: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 737

Joseph J. Hauryski (REP) 604 99.67%
Write-in 2 0.33%

Total 606 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (11th District) (4 Year Term) (Vote for 1)

11: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 583

Robert V. Nichols (REP) 474 97.53%
Write-in 12 2.47%

Total 486 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (13th District) (4 Year Term) (Vote for 1)

13: reported: 8 of 8 100.00%
Ballots: 1,789

Scott J. VanEtten (REP) 1,296 99.85%
Write-in 2 0.15%

Total 1,298 100.00%

MAYOR (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Corning: reported: 8 of 8 100.00%
Ballots: 1,291

Richard P. Negri (REP, CON, IND) 925 78.13%
REP 745 62.92%
CON 81 6.84%
IND 99 8.36%
Darin Robbins (GRE) 251 21.20%
Write-in 8 0.68%

Total 1,184 100.00%

CITY COUNCILMAN 2nd Ward (4 Year Term) (Vote for 1)

City of Corning Ward 2: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 181

Lee Welles (DEM) 116 94.31%
Write-in 7 5.69%

Total 123 100.00%

CITY COUNCILMAN 4th Ward (4 Year Term) (Vote for 1)

City of Corning Ward 4: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 176

Bill Boland (DEM) 126 98.44%
Write-in 2 1.56%

Total 128 100.00%

CITY COUNCILMAN 6th Ward (4 Year Term) (Vote for 1)

City of Corning Ward 6: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 98

Frank P. Coccho (DEM) 71 98.61%
Write-in 1 1.39%

Total 72 100.00%

CITY COUNCILMAN 8th Ward (4 Year Term) (Vote for 1)

City of Corning Ward 8: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 170

Alison M. Hunt (REP, CON, IND) 139 99.29%
REP 102 72.86%
CON 13 9.29%
IND 24 17.14%
Write-in 1 0.71%

Total 140 100.00%

CITY CHAMBERLAIN (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell: reported: 10 of 10 100.00%
Ballots: 472

Michele L. Smith (DEM) 334 99.70%
Write-in 1 0.30%

Total 335 100.00%

ALDERMAN 1st Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 1: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 31

Melissa M. Ponticello (DEM) 21 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 21 100.00%

ALDERMAN 2nd Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 2: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 52

Jeffrey L. Brown (DEM) 36 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 36 100.00%

ALDERMAN 3rd Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 3: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 46

Joseph McKay (REP, CON, IND) 31 100.00%
REP 24 77.42%
CON 3 9.68%
IND 4 12.90%
Write-in 0 0.00%

Total 31 100.00%

ALDERMAN 4th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 4: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 32

Norman J. McCumiskey (REP, CON, IND) 29 100.00%
REP 25 86.21%
CON 3 10.34%
IND 1 3.45%
Write-in 0 0.00%

Total 29 100.00%

ALDERMAN 5th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 5: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 54

Joseph D. Foreman (DEM) 40 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 40 100.00%

ALDERMAN 6th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 6: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 123

Barry Young (DEM) 35 28.46%
Jessica Cleveland (REP, CON, IND) 86 69.92%
REP 66 53.66%
CON 11 8.94%
IND 9 7.32%
Write-in 2 1.63%

Total 123 100.00%

ALDERMAN 7th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 7: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 35

Frederick J. Lehman (DEM) 24 96.00%
Write-in 1 4.00%

Total 25 100.00%

ALDERMAN 8th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 8: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 24

James M. Bassage, Sr. (REP, CON, IND) 22 100.00%
REP 14 63.64%
CON 4 18.18%
IND 4 18.18%
Write-in 0 0.00%

Total 22 100.00%

ALDERMAN 9th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 9: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 43

John J. Buckley (REP, CON, IND) 40 100.00%
REP 33 82.50%
CON 3 7.50%
IND 4 10.00%
Write-in 0 0.00%

Total 40 100.00%

ALDERMAN 10th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 10: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 32

John A. Carbone, Jr. (DEM) 22 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 22 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Addison: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 295

Kenneth P. Gerber (REP) 193 97.47%
Write-in 5 2.53%

Total 198 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Addison: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 295

Cassandra Baker (DEM) 23 8.04%
Betty L. Machuga (REP) 195 68.18%
Gail M. Knepley (VAC) 68 23.78%
Write-in 0 0.00%

Total 286 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Addison: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 295

Yvonne M. Burton (REP) 204 99.03%
Write-in 2 0.97%

Total 206 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Addison: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 295

Edward S. Soporowski, Jr. (REP) 236 54.13%
Thomas R. Hallett (REP) 195 44.72%
Write-in 5 1.15%

Total 436 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Addison: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 295

David E. Harris (REP) 151 53.55%
Jeffrey BeGell (PLO) 121 42.91%
Write-in 10 3.55%

Total 282 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Avoca: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 408

Kenneth Parsels (REP, CMP) 248 62.63%
REP 239 60.35%
CMP 9 2.27%
Charles Ron Harmon (CON, SUR) 148 37.37%
CON 139 35.10%
SUR 9 2.27%
Write-in 0 0.00%

Total 396 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Avoca: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 408

Kim F. Jackson (REP) 351 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 351 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Avoca: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 408

Patrick J. McMahon (REP) 321 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 321 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Avoca: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 408

Terry G . Ostrander (REP, CMP) 298 40.38%
REP 285 38.62%
CMP 13 1.76%
Franklyn L. Lysyczyn (CON, FAI) 125 16.94%
CON 115 15.58%
FAI 10 1.36%
Jeffrey Rodbourn (REP, CMP) 315 42.68%
REP 304 41.19%
CMP 11 1.49%
Write-in 0 0.00%

Total 738 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bath: reported: 9 of 9 100.00%
Ballots: 792

Ronald C. Smith (REP, CON) 670 99.55%
REP 576 85.59%
CON 94 13.97%
Write-in 3 0.45%

Total 673 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bath: reported: 9 of 9 100.00%
Ballots: 792

Chauncey J. Watches (REP) 673 99.85%
Write-in 1 0.15%

Total 674 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Bath: reported: 9 of 9 100.00%
Ballots: 792

Roger Knowles (REP) 616 50.70%
William S. Glosick (REP) 596 49.05%
Write-in 3 0.25%

Total 1,215 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bradford: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 178

Kathleen Sleve (DEM, REP) 146 97.33%
DEM 54 36.00%
REP 92 61.33%
Write-in 4 2.67%

Total 150 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bradford: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 178

Stephany Bartusiak (DEM, REP) 141 100.00%
DEM 53 37.59%
REP 88 62.41%
Write-in 0 0.00%

Total 141 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Bradford: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 178

Edward Machuga II (DEM) 80 26.94%
Edward R. Borkowski (REP) 94 31.65%
Donna W. Mathews (REP) 120 40.40%
Write-in 3 1.01%

Total 297 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bradford: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 178

David Mendez (DEM) 100 57.14%
Rodney D. Hoad (REP) 75 42.86%
Write-in 0 0.00%

Total 175 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bradford: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 178

Mary H. Wolverton (REP) 139 99.29%
Write-in 1 0.71%

Total 140 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Cameron: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 215

Virginia McNutt (DEM) 105 86.07%
Write-in 17 13.93%

Total 122 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Cameron: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 215

   
Write-in 51 100.00%

Total 51 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Cameron: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 215

John E. Paucke (REP) 117 43.82%
Robert G. Manley (REP) 117 43.82%
Write-in 33 12.36%

Total 267 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Cameron: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 215

Bob Davis (REP, BER) 160 76.92%
REP 156 75.00%
BER 4 1.92%
Write-in 48 23.08%

Total 208 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 330

Michael D. Austin (REP) 276 96.50%
Write-in 10 3.50%

Total 286 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 330

Sandra M . Austin (REP) 288 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 288 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 330

Jeffrey P. Horton (REP) 260 48.96%
James F. Drumm (REP) 269 50.66%
Write-in 2 0.38%

Total 531 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 330

Thomas A. Austin (REP) 290 99.66%
Write-in 1 0.34%

Total 291 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 330

William E. Rosplock (DEM) 213 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 213 100.00%

TOWN SUPERVISOR (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Canisteo: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 470

Steven Weed (REP) 412 99.52%
Write-in 2 0.48%

Total 414 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Canisteo: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 470

Lee Ann Dickey (REP) 392 98.99%
Write-in 4 1.01%

Total 396 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Canisteo: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 470

John R. Peisher (DEM) 195 27.62%
Walter (Wally) Wade (REP) 320 45.33%
Larry D. Stephens (COM) 191 27.05%
   
Write-in 0 0.00%

Total 706 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Canisteo: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 470

Carlton D. Howland (REP) 378 99.21%
Write-in 3 0.79%

Total 381 100.00%

TOWN SUPERVISOR (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Caton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 489

Veronica LaDieu (DEM, HFY) 195 41.58%
DEM 182 38.81%
HFY 13 2.77%
Lynn E. Tucker (REP) 238 50.75%
Gary Jelliff (TAX) 36 7.68%
Write-in 0 0.00%

Total 469 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Caton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 489

Avonne M. Dickerson (DEM, REP) 438 99.77%
DEM 164 37.36%
REP 274 62.41%
Write-in 1 0.23%

Total 439 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Caton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 489

Terri Divens-Bruffey (DEM) 201 56.94%
John Rosettie (TAX) 152 43.06%
Write-in 0 0.00%

Total 353 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Caton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 489

Michael Wasilewski (DEM, TFC) 185 20.07%
DEM 174 18.87%
TFC 11 1.19%
Paul Michaloski (REP, CNC) 289 31.34%
REP 276 29.93%
CNC 13 1.41%
Marilyn Bockus (DEM) 193 20.93%
Timothy R. Scott (REP) 255 27.66%
Write-in 0 0.00%

Total 922 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Caton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 489

David S. Card (DEM, REP) 433 95.58%
DEM 157 34.66%
REP 276 60.93%
Write-in 20 4.42%

Total 453 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Cohocton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 631

Christopher Velez (REP, INT) 275 46.85%
REP 259 44.12%
INT 16 2.73%
Daniel (Tom) Johnson, Jr. (PRO) 308 52.47%
Write-in 4 0.68%

Total 587 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Cohocton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 631

Martha R. Hall (REP) 334 55.95%
Sara Schrader (PRO) 261 43.72%
Write-in 2 0.34%

Total 597 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Cohocton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 631

David A. Domm (REP) 442 99.10%
Write-in 4 0.90%

Total 446 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Cohocton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 631

Ronald E. Towner (REP, PRO) 365 37.51%
REP 245 25.18%
PRO 120 12.33%
David M. Simolo (REP, PRO) 476 48.92%
REP 356 36.59%
PRO 120 12.33%
Write-in 132 13.57%

Total 973 100.00%

TOWN SUPERVISOR (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Corning: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 914

Kimberly A. Feehan (REP, CON, WOR) 640 96.10%
REP 513 77.03%
CON 80 12.01%
WOR 47 7.06%
Write-in 26 3.90%

Total 666 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Corning: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 914

Maggie Cavallaro Lott (DEM) 236 28.23%
Susan A. Edwards (REP) 600 71.77%
Write-in 0 0.00%

Total 836 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Corning: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 914

Wendy L. VanZile (DEM, CON, IND) 383 43.08%
DEM 271 30.48%
CON 90 10.12%
IND 22 2.47%
Dale J. Leonard (REP) 506 56.92%
Write-in 0 0.00%

Total 889 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Corning: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 914

Mary Ann Bernardini (DEM) 240 15.21%
Randy M. Brenning (REP) 539 34.16%
Beth Prentice (DEM) 281 17.81%
Stuart K. Sammis (REP) 518 32.83%
Write-in 0 0.00%

Total 1,578 100.00%

COUNCILMAN (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Corning: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 914

David B. Shafer (REP) 675 97.97%
Write-in 14 2.03%

Total 689 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Corning: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 914

Dylan L. Dewert, Sr. (REP) 703 98.74%
Write-in 9 1.26%

Total 712 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Dansville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 117

Michael D. Willis (REP) 91 94.79%
Write-in 5 5.21%

Total 96 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Dansville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 117

Daniel Hartwell (REP) 94 50.27%
Eugene L. Jackson (REP) 89 47.59%
Write-in 4 2.14%

Total 187 100.00%

COUNCILMAN (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Dansville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 117

Shelly A. Stauring (REP) 92 97.87%
Write-in 2 2.13%

Total 94 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Dansville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 117

Ray W. Acomb (REP) 101 97.12%
Write-in 3 2.88%

Total 104 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Erwin: reported: 8 of 8 100.00%
Ballots: 440

Douglas R. Cole (REP) 322 48.79%
Warren W. Baker (REP) 328 49.70%
Write-in 10 1.52%

Total 660 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 135

Robert S. Osborn (REP) 94 94.95%
Write-in 5 5.05%

Total 99 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 135

Norma J. Kilbury (REP) 111 99.11%
Write-in 1 0.89%

Total 112 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 135

Betsey Farley (REP) 107 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 107 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 135

William R. Phelps, Sr. (REP) 83 38.79%
Michael L. Whiteman (REP) 107 50.00%
Write-in 24 11.21%

Total 214 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 135

Lee A. Pyer (DEM, CON) 104 97.20%
DEM 47 43.93%
CON 57 53.27%
Write-in 3 2.80%

Total 107 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Greenwood: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 123

Arnold Waters (REP) 78 38.05%
Peter Suttmeier (SEN) 41 20.00%
Frank Hall (REP) 86 41.95%
Write-in 0 0.00%

Total 205 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 250

Michael Muhleisen (DEM, FIS) 118 48.16%
DEM 97 39.59%
FIS 21 8.57%
Michael D. Palmer (REP, NEW) 127 51.84%
REP 95 38.78%
NEW 32 13.06%
Write-in 0 0.00%

Total 245 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 250

Stuart Perks (DEM, PEO) 125 51.23%
DEM 103 42.21%
PEO 22 9.02%
Lisa S. Hamilton (REP, NEW) 119 48.77%
REP 87 35.66%
NEW 32 13.11%
Write-in 0 0.00%

Total 244 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 250

Ronald P. Amidon (REP, NEW) 146 31.40%
REP 112 24.09%
NEW 34 7.31%
Duane M. Howe (WIN) 92 19.78%
David J. McEvoy (REP, PEO) 124 26.67%
REP 86 18.49%
PEO 38 8.17%
Kevin M. Flaitz (CON, NEW) 103 22.15%
CON 63 13.55%
NEW 40 8.60%
Write-in 0 0.00%

Total 465 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 250

Ian S. Henderson (REP, DNW) 176 73.33%
REP 141 58.75%
DNW 35 14.58%
Thomas E. DeWall (HAC) 64 26.67%
Write-in 0 0.00%

Total 240 100.00%

TOWN SUPERVISOR (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hornby: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 386

Thomas P. Landolf (DEM, FRE) 219 60.33%
DEM 189 52.07%
FRE 30 8.26%
Wendy Youmans (FTG) 144 39.67%
Write-in 0 0.00%

Total 363 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hornby: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 386

Ashley McLaughlin (DEM, SER) 171 44.88%
DEM 144 37.80%
SER 27 7.09%
Pamela A. Smith (REP, HLP) 210 55.12%
REP 183 48.03%
HLP 27 7.09%
Write-in 0 0.00%

Total 381 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hornby: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 386

Theresa Novak (OPN) 160 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 160 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Hornby: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 386

Andy P. Hakes Jr (REP) 262 73.39%
Robert Kern (WCD) 84 23.53%
   
Write-in 11 3.08%

Total 357 100.00%

COUNCILMAN (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Hornby: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 386

William S. Gulick (DEM) 228 99.56%
Write-in 1 0.44%

Total 229 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hornby: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 386

Ron E. Divens (DEM) 281 99.29%
Write-in 2 0.71%

Total 283 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hornellsville: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 417

Kenneth E. Isaman (REP) 258 95.56%
Write-in 12 4.44%

Total 270 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hornellsville: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 417

Sheryl J. Isaman (REP) 260 97.01%
Write-in 8 2.99%

Total 268 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Hornellsville: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 417

Mark G. Mahoney (DEM) 150 21.77%
Richard Scavo (REP) 276 40.06%
Eric Buisch (REP) 232 33.67%
Write-in 31 4.50%

Total 689 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Hornellsville: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 417

Robert F. Mauro (DEM) 218 44.13%
James J. Giglio (REP) 271 54.86%
   
Write-in 5 1.01%

Total 494 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hornellsville: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 417

Jason R. Emo (DEM, REP) 358 98.90%
DEM 112 30.94%
REP 246 67.96%
Write-in 4 1.10%

Total 362 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hornellsville: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 417

Sharon G. Ames (REP) 319 99.69%
Write-in 1 0.31%

Total 320 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Howard: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 149

Donald F. Evia (REP) 122 98.39%
Write-in 2 1.61%

Total 124 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Howard: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 149

Loreen A. Karr (REP) 128 99.22%
Write-in 1 0.78%

Total 129 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Howard: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 149

Sonya A. Ellison (DEM, FTP) 34 12.50%
DEM 29 10.66%
FTP 5 1.84%
Andrew P. Dgien (REP) 116 42.65%
Robert C. Palmer (REP) 122 44.85%
Write-in 0 0.00%

Total 272 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Jasper: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 173

Lucille Kernan (REP) 139 95.86%
Write-in 6 4.14%

Total 145 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Jasper: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 173

Sheila J. Leach (REP) 154 97.47%
Write-in 4 2.53%

Total 158 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Jasper: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 173

Frank M. Gross (REP) 127 47.04%
Carlin Stephens (REP) 140 51.85%
Write-in 3 1.11%

Total 270 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Jasper: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 173

Scott D. Murphy (REP) 152 93.25%
Write-in 11 6.75%

Total 163 100.00%

ASSESSOR (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Jasper: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 173

   
   
Write-in 2 100.00%

Total 2 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Lindley: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 161

David Ballard (REP) 140 97.22%
Write-in 4 2.78%

Total 144 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Lindley: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 161

Megan E. Thistle (REP) 147 99.32%
Write-in 1 0.68%

Total 148 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Lindley: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 161

Ronald Mosher (REP) 128 47.76%
Patrick Clark (REP) 138 51.49%
Write-in 2 0.75%

Total 268 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Lindley: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 161

Marc E. Stocum (REP) 135 97.83%
Write-in 3 2.17%

Total 138 100.00%

ASSESSOR (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Lindley: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 161

Brenda M. Criss (REP) 125 50.40%
Harry M. Pierce (REP) 117 47.18%
Write-in 6 2.42%

Total 248 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Prattsburgh: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 292

Leonard L. McConnell (REP) 234 96.30%
Write-in 9 3.70%

Total 243 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Prattsburgh: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 292

   
Write-in 204 100.00%

Total 204 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Prattsburgh: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 292

Gregory M. Booth (REP) 219 73.24%
   
Write-in 80 26.76%

Total 299 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Prattsburgh: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 292

Chris A. Jensen, Jr. (REP) 238 98.76%
Write-in 3 1.24%

Total 241 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Pulteney: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 247

Mark Illig (DEM) 176 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 176 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Pulteney: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 247

Mark Goodwin (DEM) 146 35.78%
Richard Musso (REP) 168 41.18%
Bruce Bozman (DEM) 93 22.79%
Write-in 1 0.25%

Total 408 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Pulteney: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 247

Terry L. Gibson (REP) 208 99.05%
Write-in 2 0.95%

Total 210 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Rathbone: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 287

Russell Morseman III (REP) 158 56.23%
Dan C. Farrand (CON, BEG) 123 43.77%
CON 108 38.43%
BEG 15 5.34%
Write-in 0 0.00%

Total 281 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Rathbone: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 287

Mary E. Jacobson (REP, CON) 242 100.00%
REP 192 79.34%
CON 50 20.66%
Write-in 0 0.00%

Total 242 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Rathbone: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 287

Michael Knopf (REP) 210 99.53%
Write-in 1 0.47%

Total 211 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Rathbone: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 287

Lanny R. Newell (REP) 171 35.55%
Richard Cilino (FOO) 47 9.77%
William Reagan (REP, SQU) 172 35.76%
REP 154 32.02%
SQU 18 3.74%
Lori A. Lewis (BEG) 82 17.05%
Write-in 9 1.87%

Total 481 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Rathbone: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 287

Donald McCaig (REP, CON) 161 56.29%
REP 132 46.15%
CON 29 10.14%
Daniel Barney (WTP) 125 43.71%
Write-in 0 0.00%

Total 286 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 122

Wendy S. Lozo (REP) 102 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 102 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 122

Dolores A. Crooker (REP) 110 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 110 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 122

Steven R. Frederick (REP) 97 48.02%
Paul L. Peck (REP) 105 51.98%
Write-in 0 0.00%

Total 202 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 122

Richard J. Gauss Jr (REP) 99 93.40%
Write-in 7 6.60%

Total 106 100.00%

ASSESSOR (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 122

Shelley A. Morse (REP) 98 48.76%
Gordon F. Foster (REP) 103 51.24%
Write-in 0 0.00%

Total 201 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 122

Sandra J. Nowicki (DEM) 93 98.94%
Write-in 1 1.06%

Total 94 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Troupsburg: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 137

David W. Newberry (REP, CON) 116 99.15%
REP 97 82.91%
CON 19 16.24%
Write-in 1 0.85%

Total 117 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Troupsburg: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 137

Paula M. LeBarron (REP) 116 95.87%
Write-in 5 4.13%

Total 121 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Troupsburg: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 137

   
Write-in 8 100.00%

Total 8 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Troupsburg: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 137

Kenneth A. LeCrone, Jr. (REP) 87 38.16%
Erick Potter (REP) 113 49.56%
Write-in 28 12.28%

Total 228 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Troupsburg: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 137

Ronald D. Button (REP) 118 99.16%
Write-in 1 0.84%

Total 119 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Troupsburg: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 137

Victoria McDonough (HAH) 94 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 94 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 127

Robert V. Nichols (REP) 91 95.79%
Write-in 4 4.21%

Total 95 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 127

Jennifer Causer (REP) 109 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 109 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 127

Ray E. Bowen (DEM) 59 37.58%
Randolph J. Housel (REP) 95 60.51%
   
Write-in 3 1.91%

Total 157 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 127

Stirl B. Tucker (DEM) 94 97.92%
Write-in 2 2.08%

Total 96 100.00%

ASSESSOR (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 127

Robert L. Housel (REP) 91 49.73%
Howard Butler (REP) 90 49.18%
Write-in 2 1.09%

Total 183 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 127

Marjorie A. Myers (DEM) 98 98.99%
Write-in 1 1.01%

Total 99 100.00%

TOWN SUPERVISOR (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Urbana: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 493

John Webster (REP) 266 57.08%
Write-in 200 42.92%

Total 466 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Urbana: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 493

Mary M. Farmer (REP) 438 99.77%
Write-in 1 0.23%

Total 439 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Urbana: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 493

William K. Yahn (REP) 393 98.99%
Write-in 4 1.01%

Total 397 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Urbana: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 493

Alzina L. Turner (DEM) 213 37.97%
David Shaw (REP) 342 60.96%
   
Write-in 6 1.07%

Total 561 100.00%

TOWN SUPERVISOR (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wayland: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 694

Barbara A. Cowley (DEM) 235 35.34%
George W. Ott (REP, CON) 430 64.66%
REP 369 55.49%
CON 61 9.17%
Write-in 0 0.00%

Total 665 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wayland: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 694

Natalie J. Baird (REP) 581 99.83%
Write-in 1 0.17%

Total 582 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wayland: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 694

Thomas C. Recktenwald I (REP) 575 99.83%
Write-in 1 0.17%

Total 576 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Wayland: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 694

Melonie R. Coley (DEM) 267 20.65%
Robert G. Reigelsperger (REP) 421 32.56%
Lewis J. Gilman, Jr. (DEM) 204 15.78%
Carol E. Mykel (REP) 401 31.01%
Write-in 0 0.00%

Total 1,293 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wayland: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 694

Raymond J. Thielges, III (REP) 606 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 606 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wayne: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 229

Stephen Butchko (OUR) 147 96.08%
Write-in 6 3.92%

Total 153 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wayne: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 229

Beth E. Mooney (REP) 183 98.92%
Write-in 2 1.08%

Total 185 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wayne: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 229

   
Write-in 73 100.00%

Total 73 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Wayne: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 229

Shona Freeman (OUR) 125 71.84%
   
Write-in 49 28.16%

Total 174 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wayne: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 229

E. David Bauer (REP) 143 63.27%
Charles E. Swarthout (PFC) 82 36.28%
Write-in 1 0.44%

Total 226 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of West Union: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 85

Randy Heckman (REP) 67 98.53%
Write-in 1 1.47%

Total 68 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of West Union: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 85

Shirley McCaffrey (REP) 76 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 76 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of West Union: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 85

Jesse W. Freberg (DEM) 38 38.00%
Erin K. Freberg (DEM) 29 29.00%
Write-in 33 33.00%

Total 100 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of West Union: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 85

Shannon Lewis (DEM, REP) 73 94.81%
DEM 31 40.26%
REP 42 54.55%
Write-in 4 5.19%

Total 77 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of West Union: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 85

Mary M Mullen (DEM) 56 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 56 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wheeler: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 247

Jeanette Underhill (REP) 190 99.48%
Write-in 1 0.52%

Total 191 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wheeler: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 247

Jean A. Derick (REP) 208 98.58%
Write-in 3 1.42%

Total 211 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wheeler: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 247

Cathy P. Rouse-Nicholson (REP) 179 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 179 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Wheeler: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 247

William H. Moyer (REP) 183 48.67%
John S. Walsh (REP) 156 41.49%
Write-in 37 9.84%

Total 376 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wheeler: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 247

Randy Comstock (REP, GMW) 115 47.33%
REP 108 44.44%
GMW 7 2.88%
Write-in 128 52.67%

Total 243 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Woodhull: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 108

Scott E. Grant (REP, CON) 99 100.00%
REP 90 90.91%
CON 9 9.09%
Write-in 0 0.00%

Total 99 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Woodhull: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 108

Sharon A. Brewer (REP, CON) 100 100.00%
REP 89 89.00%
CON 11 11.00%
Write-in 0 0.00%

Total 100 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Woodhull: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 108

Bryan Conklin (REP) 86 50.00%
Douglas S. O'Brien (REP) 86 50.00%
Write-in 0 0.00%

Total 172 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Woodhull: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 108

Leonard T. Housel (REP, CON) 97 100.00%
REP 86 88.66%
CON 11 11.34%
Write-in 0 0.00%

Total 97 100.00%

PROPOSAL NUMBER ONE, TOWN PROPOSITION NUMBER ONE (Vote for 1)

Town of Pulteney: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 247

Yes 199 89.24%
No 24 10.76%

Total 223 100.00%