General 2017

Progress per Counting group
Election Day 85 of 85 100.00%

 


STATE SUPREME COURT JUSTICE 7th Judicial District (Vote for 1)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 20,099

John Gallagher (REP, CON, IND) 15,571 99.65%
REP 11,946 76.45%
CON 1,491 9.54%
IND 2,134 13.66%
Write-in 54 0.35%

Total 15,625 100.00%

COUNTY AND FAMILY COURT JUDGE (10 Year Term) (Vote for 1)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 20,099

Philip J. Roche (REP) 14,842 99.64%
Write-in 53 0.36%

Total 14,895 100.00%

SURROGATE COURT JUDGE (10 Year Term) (Vote for 1)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 20,099

Patrick McAllister (REP) 11,051 62.09%
Chauncey J. Watches (CON, IND, REF) 6,723 37.78%
CON 4,609 25.90%
IND 1,930 10.84%
REF 184 1.03%
Write-in 23 0.13%

Total 17,797 100.00%

CORONER (4 Year Term) (Vote for 2)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 20,099

Robert E. Cole (REP) 14,422 53.53%
Brian P. May (REP) 12,457 46.24%
Write-in 63 0.23%

Total 26,942 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (1st District) (4 Year Term) (Vote for 1)

LD 1: reported: 10 of 10 100.00%
Ballots: 1,989

Gary Swackhamer (REP, CON) 1,459 99.66%
REP 1,181 80.67%
CON 278 18.99%
Write-in 5 0.34%

Total 1,464 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (2nd District) (4 Year Term) (Vote for 1)

LD 2: reported: 8 of 8 100.00%
Ballots: 2,300

Hilda T. Lando (DEM, WOR) 1,702 99.36%
DEM 1,405 82.02%
WOR 297 17.34%
Write-in 11 0.64%

Total 1,713 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (3rd District) (4 Year Term) (Vote for 1)

LD 3: reported: 9 of 9 100.00%
Ballots: 1,892

Robin K. Lattimer (REP, CON) 1,561 99.81%
REP 1,350 86.32%
CON 211 13.49%
Write-in 3 0.19%

Total 1,564 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (5th District) (4 Year Term) (Vote for 1)

LD 5: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 1,542

Michael Hanna (REP) 1,180 99.83%
Write-in 2 0.17%

Total 1,182 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (9th District) (4 Year Term) (Vote for 1)

LD 9: reported: 6 of 6 100.00%
Ballots: 1,057

Thomas J. Ryan (REP, CON, IND) 922 99.78%
REP 727 78.68%
CON 90 9.74%
IND 105 11.36%
Write-in 2 0.22%

Total 924 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (10th District) (4 Year Term) (Vote for 1)

LD 10: reported: 6 of 6 100.00%
Ballots: 1,309

Frederick G. Potter (REP, CON, IND) 1,032 97.27%
REP 874 82.38%
CON 99 9.33%
IND 59 5.56%
Write-in 29 2.73%

Total 1,061 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (12th District) (4 Year Term) (Vote for 1)

LD 12: reported: 8 of 8 100.00%
Ballots: 1,283

Gary B. Roush (REP) 977 99.69%
Write-in 3 0.31%

Total 980 100.00%

COUNTY LEGISLATOR (13th District) (4 Year Term) (Vote for 1)

LD 13: reported: 8 of 8 100.00%
Ballots: 1,845

Carol Ferratella (REP) 1,331 99.55%
Write-in 6 0.45%

Total 1,337 100.00%

MAYOR (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Corning: reported: 8 of 8 100.00%
Ballots: 2,300

Bill Boland (DEM, CYC) 1,493 65.89%
DEM 1,378 60.81%
CYC 115 5.08%
Nicholas W. Weinstein (REP, CON, IND) 593 26.17%
REP 472 20.83%
CON 73 3.22%
IND 48 2.12%
Elizabeth Whitehouse (WHH) 166 7.33%
Write-in 14 0.62%

Total 2,266 100.00%

CITY COUNCILMAN 1st Ward (4 Year Term) (Vote for 1)

City of Corning Ward 1: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 235

Diane Telehany (DEM, FWF) 125 54.59%
DEM 116 50.66%
FWF 9 3.93%
Shawn M. Copp (REP, UNC) 92 40.17%
REP 84 36.68%
UNC 8 3.49%
Donald J. Strong (CON, IND) 12 5.24%
CON 9 3.93%
IND 3 1.31%
Write-in 0 0.00%

Total 229 100.00%

CITY COUNCILMAN 2ND WARD (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

City of Corning Ward 2: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 289

Kate Paterson (DEM, WOR) 207 73.67%
DEM 188 66.90%
WOR 19 6.76%
Andrew Boomer Cleary (REP, CON, IND) 74 26.33%
REP 60 21.35%
CON 8 2.85%
IND 6 2.14%
Write-in 0 0.00%

Total 281 100.00%

CITY COUNCILMAN 3RD WARD (4 Year Term) (Vote for 1)

City of Corning Ward 3: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 402

James W. Scouten (DEM) 119 30.05%
Christopher E. Karam (REP, CON, IND) 277 69.95%
REP 202 51.01%
CON 18 4.55%
IND 57 14.39%
Write-in 0 0.00%

Total 396 100.00%

CITY COUNCILMAN 5th Ward (4 Year Term) (Vote for 1)

City of Corning Ward 5: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 382

Neal Pritchard (DEM, WFC) 53 14.17%
DEM 51 13.64%
WFC 2 0.53%
Frank J. Muccini (REP, CON, ITX) 166 44.39%
REP 139 37.17%
CON 14 3.74%
ITX 13 3.48%
Rose Blackwell (IND) 155 41.44%
Write-in 0 0.00%

Total 374 100.00%

CITY COUNCILMAN 7th Ward (4 Year Term) (Vote for 1)

City of Corning Ward 7: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 278

James J. Nelson (REP, CON, IND) 111 43.70%
REP 81 31.89%
CON 11 4.33%
IND 19 7.48%
Mark ReSue (FMF) 143 56.30%
Write-in 0 0.00%

Total 254 100.00%

MAYOR (4 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell: reported: 10 of 10 100.00%
Ballots: 1,989

John Buckley (REP, CON, IND) 1,060 53.81%
REP 897 45.53%
CON 94 4.77%
IND 69 3.50%
Joseph J. Duffy (GRE) 97 4.92%
John Lewis (TGN) 812 41.22%
Write-in 1 0.05%

Total 1,970 100.00%

CITY CHAMBERLAIN (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell: reported: 10 of 10 100.00%
Ballots: 1,989

Michele L. Smith (DEM) 1,424 99.58%
Write-in 6 0.42%

Total 1,430 100.00%

ALDERMAN 1st Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 1: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 138

Melissa M. Ponticello (DEM) 85 97.70%
Write-in 2 2.30%

Total 87 100.00%

ALDERMAN 2nd Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 2: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 243

Jeffrey L. Brown (DEM) 164 98.80%
Write-in 2 1.20%

Total 166 100.00%

ALDERMAN 3rd Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 3: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 156

Joseph McKay (REP, CON, IND) 129 100.00%
REP 82 63.57%
CON 14 10.85%
IND 33 25.58%
Write-in 0 0.00%

Total 129 100.00%

ALDERMAN 4th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 4: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 198

Richard F. Argenteri (DEM) 141 71.57%
Norman McCumiskey (REP, CON, IND) 56 28.43%
REP 49 24.87%
CON 4 2.03%
IND 3 1.52%
Write-in 0 0.00%

Total 197 100.00%

ALDERMAN 5th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 5: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 263

Eugene A. Greeley (DEM) 118 46.83%
Daniel Warriner (REP, CON, IND) 134 53.17%
REP 101 40.08%
CON 9 3.57%
IND 24 9.52%
Write-in 0 0.00%

Total 252 100.00%

ALDERMAN 6th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 6: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 177

Jessica Cleveland (REP, CON, IND) 148 96.73%
REP 103 67.32%
CON 16 10.46%
IND 29 18.95%
Write-in 5 3.27%

Total 153 100.00%

ALDERMAN 7th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 7: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 149

Frederick J. Lehman (DEM) 110 99.10%
Write-in 1 0.90%

Total 111 100.00%

ALDERMAN 8th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 8: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 149

James Bassage (REP, CON, IND) 129 99.23%
REP 99 76.15%
CON 14 10.77%
IND 16 12.31%
Write-in 1 0.77%

Total 130 100.00%

ALDERMAN 9th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 9: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 297

Ronald P. Nasca (DEM) 110 37.54%
Steven Shinebarger (REP, CON, IND) 183 62.46%
REP 156 53.24%
CON 14 4.78%
IND 13 4.44%
Write-in 0 0.00%

Total 293 100.00%

ALDERMAN 10th Ward (2 Year Term) (Vote for 1)

City of Hornell Ward 10: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 219

John A. Carbone, Jr. (DEM) 164 98.80%
Write-in 2 1.20%

Total 166 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Addison: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 338

Jack Thompson (REP) 282 98.95%
Write-in 3 1.05%

Total 285 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Addison: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 338

David Miller (REP) 237 47.88%
Alice Weale (REP) 257 51.92%
Write-in 1 0.20%

Total 495 100.00%

COUNCILMAN (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Addison: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 338

Brandon Conklin (REP) 262 99.24%
Write-in 2 0.76%

Total 264 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Avoca: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 336

Kenneth R. Parsels (REP) 265 97.79%
Write-in 6 2.21%

Total 271 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Avoca: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 336

Kim F. Jackson (REP) 296 99.33%
Write-in 2 0.67%

Total 298 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Avoca: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 336

John K. McCarthy (DEM) 228 99.13%
Write-in 2 0.87%

Total 230 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Avoca: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 336

Ernie W. Lathrop (REP) 251 48.08%
Dana L. Wightman (REP) 264 50.57%
Write-in 7 1.34%

Total 522 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bath: reported: 9 of 9 100.00%
Ballots: 1,892

Ronald C. Smith (REP, CON) 1,532 99.61%
REP 1,322 85.96%
CON 210 13.65%
Write-in 6 0.39%

Total 1,538 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bath: reported: 9 of 9 100.00%
Ballots: 1,892

Cindy Knowles (DEM) 711 43.35%
Courtney L. Divens (TUN) 136 8.29%
Rhonda Tobias (TXC) 792 48.29%
Write-in 1 0.06%

Total 1,640 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Bath: reported: 9 of 9 100.00%
Ballots: 1,892

Hal W. Bailey (REP, CON) 1,460 49.39%
REP 1,252 42.35%
CON 208 7.04%
John E. Lysyczyn (REP, CON) 1,489 50.37%
REP 1,261 42.66%
CON 228 7.71%
Write-in 7 0.24%

Total 2,956 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bradford: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 186

Kathleen R. Sleve (DEM) 136 99.27%
Write-in 1 0.73%

Total 137 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bradford: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 186

Stephany Bartusiak (DEM) 103 58.52%
Tammy Simons (REP) 73 41.48%
Write-in 0 0.00%

Total 176 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bradford: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 186

Michele Keefer-Mehlenbacher (DEM) 81 44.51%
Robert Wolverton (REP) 101 55.49%
Write-in 0 0.00%

Total 182 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Bradford: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 186

Edward Machuga II (DEM) 84 23.40%
Phillip Cogswell (REP) 97 27.02%
Lori Machuga (DEM) 61 16.99%
Brian Elliott (REP) 112 31.20%
Write-in 5 1.39%

Total 359 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bradford: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 186

David Mendez (DEM) 129 97.73%
Write-in 3 2.27%

Total 132 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Bradford: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 186

Gillian Campbell (DEM) 108 60.00%
Kathy Hilligus (REP) 72 40.00%
Write-in 0 0.00%

Total 180 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Cameron: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 145

Robert G. Manley (REP) 115 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 115 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Cameron: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 145

Kathleen Lyon (REP) 122 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 122 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Cameron: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 145

Diane Mandaville (REP) 98 49.00%
Lynn H. Wheaton (REP) 98 49.00%
Write-in 4 2.00%

Total 200 100.00%

COUNCILMAN (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Cameron: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 145

Jason R. Hunt (REP) 98 95.15%
Write-in 5 4.85%

Total 103 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Cameron: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 145

Robert Davis (REP) 125 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 125 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 695

Jeffrey P. Horton (REP) 561 99.47%
Write-in 3 0.53%

Total 564 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 695

Michelle L. Seeley (REP) 538 83.41%
Sarah Enderle (HFY) 107 16.59%
Write-in 0 0.00%

Total 645 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 695

John R. Tschantre (REP) 484 49.90%
Terry Wheat (REP) 480 49.48%
Write-in 6 0.62%

Total 970 100.00%

COUNCILMAN (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 695

Glenn A. Vogel (HLY) 331 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 331 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 695

Thomas A. Austin (DEM, REP) 466 68.63%
DEM 112 16.49%
REP 354 52.14%
Kevin Cleveland (HFC) 213 31.37%
Write-in 0 0.00%

Total 679 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 695

William E. Rosplock (DEM) 432 99.77%
Write-in 1 0.23%

Total 433 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Canisteo: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 652

Gerald Stewart (REP) 430 53.82%
Bruce Q. Jamison (FTP) 366 45.81%
   
Write-in 3 0.38%

Total 799 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Caton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 446

Michelle Fitzsimmons (DEM) 235 33.91%
Edward J. Rose (REP) 205 29.58%
Jaime Card (DEM) 251 36.22%
Write-in 2 0.29%

Total 693 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Cohocton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 743

Daniel Tom Johnson, Jr. (REP, PRO) 508 88.97%
REP 473 82.84%
PRO 35 6.13%
Write-in 63 11.03%

Total 571 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Cohocton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 743

Martha R. Hall (REP, CON) 613 99.67%
REP 545 88.62%
CON 68 11.06%
Write-in 2 0.33%

Total 615 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Cohocton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 743

Ronald C. Snyder (REP) 590 99.16%
Write-in 5 0.84%

Total 595 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Cohocton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 743

Cheryl Deusenbery (CON) 386 40.76%
Michael A. Gilman, Jr. (PRO) 308 32.52%
Randy Chiverton (PAG) 250 26.40%
   
Write-in 3 0.32%

Total 947 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Cohocton: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 743

Richard Schumacher (REP, RFW) 380 52.20%
REP 345 47.39%
RFW 35 4.81%
Donald Matthews, Jr. (IND) 44 6.04%
Thomas Roy Middleton (PRO) 303 41.62%
Write-in 1 0.14%

Total 728 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Corning: reported: 5 of 5 100.00%
Ballots: 1,130

Jenniffer Mullen (DEM) 506 27.13%
Gary Mapes (REP) 457 24.50%
Michael A. Morrongiello (CON) 415 22.25%
David Shafer (REP) 485 26.01%
Write-in 2 0.11%

Total 1,865 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Dansville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 444

Michael Freeman (DEM) 102 25.76%
Michael D. Willis (REP) 290 73.23%
Write-in 4 1.01%

Total 396 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Dansville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 444

Nancy L. Moir (REP) 372 99.20%
Write-in 3 0.80%

Total 375 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Dansville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 444

Stephen Marcus (DEM) 75 18.16%
Monte Trimble (REP) 263 63.68%
John J. Senka (IND) 74 17.92%
Write-in 1 0.24%

Total 413 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Dansville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 444

Timothy Bailey (DEM) 98 13.46%
Theodore Robinson (REP) 259 35.58%
Shelly Stauring (REP) 287 39.42%
Write-in 84 11.54%

Total 728 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Dansville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 444

Ray W. Acomb (REP) 235 55.56%
Lloyd Collins (TMC) 184 43.50%
Write-in 4 0.95%

Total 423 100.00%

TOWN SUPERVISOR (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Erwin: reported: 8 of 8 100.00%
Ballots: 1,283

David B. Erwin (REP) 977 99.69%
Write-in 3 0.31%

Total 980 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Erwin: reported: 8 of 8 100.00%
Ballots: 1,283

Eve Fisher (REP) 971 99.79%
Write-in 2 0.21%

Total 973 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Erwin: reported: 8 of 8 100.00%
Ballots: 1,283

Peter Bierwiler (REP) 906 49.78%
Ronald A. Yorio (REP) 910 50.00%
Write-in 4 0.22%

Total 1,820 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Erwin: reported: 8 of 8 100.00%
Ballots: 1,283

Linda D. Leibhart (DEM) 438 21.88%
Frank Curreri (REP) 771 38.51%
Gary B. Roush (REP) 790 39.46%
Write-in 3 0.15%

Total 2,002 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 262

Emily M. Murray (REP, AVY) 212 98.15%
REP 203 93.98%
AVY 9 4.17%
Write-in 4 1.85%

Total 216 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 262

Susan M. Peck (REP, QOA) 213 99.53%
REP 205 95.79%
QOA 8 3.74%
Write-in 1 0.47%

Total 214 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 262

Dean Kiefer (REP, AVY) 201 48.32%
REP 194 46.63%
AVY 7 1.68%
Cindy Smith (REP, AVY) 211 50.72%
REP 203 48.80%
AVY 8 1.92%
Write-in 4 0.96%

Total 416 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Fremont: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 262

Lee A. Pyer (DEM, CON) 205 100.00%
DEM 87 42.44%
CON 118 57.56%
Write-in 0 0.00%

Total 205 100.00%

TOWN SUPERVISOR (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Greenwood: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 209

Write-in 53 100.00%

Total 53 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Greenwood: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 209

Barbara A. O'Brien (REP) 175 98.87%
Write-in 2 1.13%

Total 177 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Greenwood: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 209

George Merry (REP) 167 49.12%
Roger Williamson (REP) 171 50.29%
Write-in 2 0.59%

Total 340 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Greenwood: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 209

Ronald G. Hurd, Jr. (REP) 129 90.85%
Write-in 13 9.15%

Total 142 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 256

John A. Bowles (REP, FTT) 133 55.42%
REP 50 20.83%
FTT 83 34.58%
Duane Howe (WKT) 106 44.17%
Write-in 1 0.42%

Total 240 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 256

Vivian Woodworth (REP, FTT) 120 48.19%
REP 44 17.67%
FTT 76 30.52%
Kay F. Miles (WKT) 105 42.17%
Catherine Smith (NEU) 24 9.64%
Write-in 0 0.00%

Total 249 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 256

Katherine Burdick (DEM, JAG) 151 68.64%
DEM 66 30.00%
JAG 85 38.64%
Stuart Perks (WKT) 69 31.36%
Write-in 0 0.00%

Total 220 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 256

Randy H. Amidon (DEM, FTT) 154 32.29%
DEM 58 12.16%
FTT 96 20.13%
Larry Newhart (REP) 89 18.66%
Jerry Bush (DEM) 97 20.34%
Russell M. Gerow (REP, FTT) 137 28.72%
REP 48 10.06%
FTT 89 18.66%
Write-in 0 0.00%

Total 477 100.00%

COUNCILMAN (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 256

Madeline E. Parini (DEM, WOR) 86 35.68%
DEM 70 29.05%
WOR 16 6.64%
Rodney D. Caward (REP, FTT) 155 64.32%
REP 68 28.22%
FTT 87 36.10%
Write-in 0 0.00%

Total 241 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hartsville: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 256

Darwin E. Miles (DEM, WKT) 109 44.13%
DEM 81 32.79%
WKT 28 11.34%
DL Buddy Getman (IND, FTT) 138 55.87%
IND 36 14.57%
FTT 102 41.30%
Write-in 0 0.00%

Total 247 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Hornby: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 269

Kenneth McLaughlin (RUR) 188 58.57%
Hazel Russell (GCH) 132 41.12%
   
Write-in 1 0.31%

Total 321 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hornellsville: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 1,047

Danny K. Broughton (REP) 774 96.15%
Write-in 31 3.85%

Total 805 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hornellsville: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 1,047

Jessica LaFrance (DEM) 407 40.90%
Sharon G. Ames (REP) 582 58.49%
Write-in 6 0.60%

Total 995 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Hornellsville: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 1,047

Ronald E. Kennell (REP) 717 66.51%
   
Write-in 361 33.49%

Total 1,078 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hornellsville: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 1,047

Jason R. Emo (DEM, REP) 916 99.35%
DEM 266 28.85%
REP 650 70.50%
Write-in 6 0.65%

Total 922 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Hornellsville: reported: 4 of 4 100.00%
Ballots: 1,047

Write-in 35 100.00%

Total 35 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Howard: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 384

Donald F. Evia (REP) 283 97.59%
Write-in 7 2.41%

Total 290 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Howard: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 384

Loreen A. Karr (REP) 308 99.68%
Write-in 1 0.32%

Total 309 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Howard: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 384

David F. DeSilva (REP) 293 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 293 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Howard: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 384

Lowell Smith (REP) 239 39.50%
Richard E. Stewart (REP) 198 32.73%
Write-in 168 27.77%

Total 605 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Jasper: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 267

Lucille Kernan (REP) 183 92.42%
Write-in 15 7.58%

Total 198 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Jasper: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 267

Sheila J. Leach (REP) 222 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 222 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Jasper: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 267

Michael Heckman (DEM, JFY) 164 97.04%
DEM 130 76.92%
JFY 34 20.12%
Write-in 5 2.96%

Total 169 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Jasper: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 267

Robert House, Jr. (REP) 165 42.20%
William C. Shea (REP) 220 56.27%
Write-in 6 1.53%

Total 391 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Jasper: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 267

Scott D. Murphy (REP) 140 57.38%
Write-in 104 42.62%

Total 244 100.00%

ASSESSOR (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Jasper: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 267

Jay K. Bodine (REP) 196 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 196 100.00%

ASSESSOR (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Jasper: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 267

Lucille M. Luckey (REP) 157 98.74%
Write-in 2 1.26%

Total 159 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Lindley: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 407

Patrick G. Clark (REP) 294 96.39%
Write-in 11 3.61%

Total 305 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Lindley: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 407

Write-in 35 100.00%

Total 35 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Lindley: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 407

   
Write-in 86 100.00%

Total 86 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Lindley: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 407

Kevin G. Putman (REP) 113 28.46%
Bruce A. Larrison (IND) 130 32.75%
Marc E. Stocum (RGR) 150 37.78%
Write-in 4 1.01%

Total 397 100.00%

ASSESSOR (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Lindley: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 407

Write-in 49 100.00%

Total 49 100.00%

ASSESSOR (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Lindley: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 407

Write-in 36 100.00%

Total 36 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Prattsburgh: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 496

Leonard L. McConnell (REP) 352 97.78%
Write-in 8 2.22%

Total 360 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Prattsburgh: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 496

Kimberly Sobolewski (REP) 385 98.97%
Write-in 4 1.03%

Total 389 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Prattsburgh: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 496

Robert B. Coombs (REP) 397 99.50%
Write-in 2 0.50%

Total 399 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Prattsburgh: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 496

Peter Scheid (DEM) 216 27.20%
Anthony Byington (REP) 261 32.87%
John Underhill (REP) 316 39.80%
Write-in 1 0.13%

Total 794 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Prattsburgh: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 496

John R. Perry (DEM, WKP) 328 67.77%
DEM 306 63.22%
WKP 22 4.55%
Chad Grover, Sr. (REP, HAV) 128 26.45%
REP 126 26.03%
HAV 2 0.41%
David Reiber (WFY) 27 5.58%
Write-in 1 0.21%

Total 484 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Pulteney: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 461

Write-in 199 100.00%

Total 199 100.00%

TOWN CLERK (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Pulteney: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 461

Erica L. Giambra (REP) 392 99.24%
Write-in 3 0.76%

Total 395 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Pulteney: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 461

Michael H. Yastremski (REP) 336 60.22%
   
Write-in 222 39.78%

Total 558 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Pulteney: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 461

Terry L. Gibson (REP) 233 52.36%
Walter Wright (RDF) 210 47.19%
Write-in 2 0.45%

Total 445 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Rathbone: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 237

Russell W. Morseman III (REP) 198 99.50%
Write-in 1 0.50%

Total 199 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Rathbone: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 237

Mary E. Jacobson (REP) 191 98.96%
Write-in 2 1.04%

Total 193 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Rathbone: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 237

Roderick Brutsman (REP) 177 52.52%
Lori A. Lewis (REP, CON, IND) 155 45.99%
REP 137 40.65%
CON 9 2.67%
IND 9 2.67%
Write-in 5 1.48%

Total 337 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Rathbone: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 237

Donald J. McCaig (REP, CON, IND) 130 56.28%
REP 111 48.05%
CON 10 4.33%
IND 9 3.90%
Dan Barney (WPP) 101 43.72%
Write-in 0 0.00%

Total 231 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 260

Wendy Lozo (REP) 201 99.01%
Write-in 2 0.99%

Total 203 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 260

Holly Akins (REP) 204 99.51%
Write-in 1 0.49%

Total 205 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 260

Noel A. Sylvester (DEM) 126 34.90%
Holly Chase (REP) 161 44.60%
Helen Stephens (CMM) 66 18.28%
   
Write-in 8 2.22%

Total 361 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 260

Richard J. Gauss, Jr. (REP) 210 99.53%
Write-in 1 0.47%

Total 211 100.00%

ASSESSOR (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 260

Diana L. Dixon (HTH) 154 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 154 100.00%

ASSESSOR (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 260

Write-in 2 100.00%

Total 2 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Thurston: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 260

Sandra J. Nowicki (DEM) 218 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 218 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Troupsburg: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 193

Write-in 54 100.00%

Total 54 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Troupsburg: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 193

Tonya L. Cornish (REP) 153 98.08%
Write-in 3 1.92%

Total 156 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Troupsburg: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 193

   
Write-in 112 100.00%

Total 112 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Troupsburg: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 193

Murray Knowles (REP) 162 90.50%
Write-in 17 9.50%

Total 179 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Troupsburg: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 193

Victoria McDonough (HAH) 136 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 136 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 270

Robert V. Nichols (REP) 183 96.32%
Write-in 7 3.68%

Total 190 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 270

Jennifer A. Causer (REP) 197 98.99%
Write-in 2 1.01%

Total 199 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 270

Jarad N. Smith (REP) 158 80.61%
Write-in 38 19.39%

Total 196 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 270

Robert Peoples (REP) 166 42.89%
Richard Allen (FRC) 132 34.11%
Lynn A. Case (PPL) 87 22.48%
Write-in 2 0.52%

Total 387 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 270

Brad Tucker (DEM) 160 60.61%
David Joe C. Bottum (REP) 103 39.02%
Write-in 1 0.38%

Total 264 100.00%

ASSESSOR (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 270

Vicki Jones (REP) 203 99.51%
Write-in 1 0.49%

Total 204 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Tuscarora: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 270

Marjorie A. Myers (DEM) 218 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 218 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Unexpired Term) (Vote for 1)

Town of Urbana: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 585

Deanna L. Tompkins (DEM) 257 46.22%
Stephanie Thompson (REP) 177 31.83%
Carla Ridge (FPP) 122 21.94%
Write-in 0 0.00%

Total 556 100.00%

TOWN JUSTICE (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Urbana: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 585

John Jack Merriam (REP) 422 81.00%
Randy Robinson (CON) 99 19.00%
Write-in 0 0.00%

Total 521 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Urbana: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 585

James L. Presley (REP) 414 50.43%
Edward P. Stull (REP) 396 48.23%
Write-in 11 1.34%

Total 821 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (4 Year Term) (Vote for 1)

Town of Urbana: reported: 2 of 2 100.00%
Ballots: 585

Douglas Fluffy Robinson (REP) 457 98.92%
Write-in 5 1.08%

Total 462 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Wayland: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 882

Tanya Babcock (DEM) 245 16.29%
Kevin T. Mark (REP) 649 43.15%
Gordon Sick (REP) 608 40.43%
Write-in 2 0.13%

Total 1,504 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wayne: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 294

Stephen Butchko (OUR) 155 95.09%
Write-in 8 4.91%

Total 163 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wayne: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 294

William Mahr (REP) 225 96.98%
Write-in 7 3.02%

Total 232 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Wayne: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 294

Thomas A. Dunbar (REP) 223 51.03%
Michael Haff (REP) 212 48.51%
Write-in 2 0.46%

Total 437 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wayne: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 294

Charles Swarthout (DEM) 106 36.81%
E. David Bauer (REP) 182 63.19%
Write-in 0 0.00%

Total 288 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of West Union: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 95

Randy Heckman (REP) 74 98.67%
Write-in 1 1.33%

Total 75 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of West Union: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 95

Shirley McCaffrey (REP) 79 100.00%
Write-in 0 0.00%

Total 79 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of West Union: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 95

Larry McCaffrey (REP) 69 51.11%
Linda Mullen (REP) 66 48.89%
Write-in 0 0.00%

Total 135 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of West Union: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 95

Shannon S. Lewis (REP, CAN) 74 98.67%
REP 73 97.33%
CAN 1 1.33%
Write-in 1 1.33%

Total 75 100.00%

TAX COLLECTOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of West Union: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 95

Write-in 17 100.00%

Total 17 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wheeler: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 338

Jeanette Underhill (REP) 273 97.85%
Write-in 6 2.15%

Total 279 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wheeler: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 338

Jean A. Derick (REP) 290 98.31%
Write-in 5 1.69%

Total 295 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Wheeler: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 338

Stanley H. MacDougal, Jr. (REP) 248 73.37%
Rhodes Evarts (RAL) 69 20.41%
   
Write-in 21 6.21%

Total 338 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Wheeler: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 338

Randy Comstock (REP, GMW) 190 58.10%
REP 177 54.13%
GMW 13 3.98%
Write-in 137 41.90%

Total 327 100.00%

TOWN SUPERVISOR (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Woodhull: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 308

Scott E. Grant (REP) 213 79.48%
Write-in 55 20.52%

Total 268 100.00%

TOWN CLERK (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Woodhull: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 308

Sharon A. Brewer (REP, CON) 288 100.00%
REP 256 88.89%
CON 32 11.11%
Write-in 0 0.00%

Total 288 100.00%

COUNCILMAN (4 Year Term) (Vote for 2)

Town of Woodhull: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 308

Rebecca A. Painter (REP) 226 60.11%
Kenneth G. Shupp, Jr. (CON) 149 39.63%
   
Write-in 1 0.27%

Total 376 100.00%

SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (2 Year Term) (Vote for 1)

Town of Woodhull: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 308

L. Todd Housel (REP) 259 99.23%
Write-in 2 0.77%

Total 261 100.00%

PROPOSAL NUMBER ONE, A QUESTION (Vote for 1)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 20,099

Yes 2,288 11.83%
No 17,048 88.17%

Total 19,336 100.00%

PROPOSAL NUMBER TWO, AN AMENDMENT (Vote for 1)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 20,099

Yes 14,776 77.20%
No 4,365 22.80%

Total 19,141 100.00%

PROPOSAL NUMBER THREE, AN AMENDMENT (Vote for 1)

Steuben: reported: 85 of 85 100.00%
Ballots: 20,099

Yes 10,210 54.08%
No 8,670 45.92%

Total 18,880 100.00%

PROPOSAL NUMBER FOUR, TOWN PROPOSITION #1 (Vote for 1)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 695

Yes 274 40.59%
No 401 59.41%

Total 675 100.00%

PROPOSAL NUMBER FOUR, TOWN PROPOSITION NUMBER ONE (Vote for 1)

Town of Pulteney: reported: 1 of 1 100.00%
Ballots: 461

Yes 327 74.15%
No 114 25.85%

Total 441 100.00%

PROPOSAL NUMBER FIVE, TOWN PROPOSITION #2 (Vote for 1)

Town of Campbell: reported: 3 of 3 100.00%
Ballots: 695

Yes 299 44.56%
No 372 55.44%

Total 671 100.00%